Zrzuty ekranów: 



Faktury vat RR.


Dla rozluźnienia trochę przepisów dotyczących faktury vat RR:
Faktura VAT jest dokumentem potwierdzającym dokonanie sprzedaży towaru lub wykonania usługi. Stanowi ona dla nabywcy podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Faktura vat RR jest szczegółną odmianą faktury vat. Podatnik (nabywca) ma obowiązek wystawienia w dwóch egzemplarzach faktury oznaczonej jako faktura VAT RR i przekazania oryginału tej faktury sprzedawcy (rolnikowi ryczałtowemu). Dane, jakie powinna zawierać faktura VAT RR, są wymienione w art. 33b, ust. 2 ustawy.: z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50, nr 28, poz. 127 i nr 129, poz. 599, z 1994 r. nr 132, poz. 670, z 1995 r. nr 44, poz. 231, nr 142, poz. 702 i 703, z 1996 r. nr 137, poz. 640, z 1997 r. nr 111, poz. 722, nr 123, poz. 776 i 780, nr 137, poz. 926, nr 141, poz. 943 i nr 162, poz. 1104, z 1998 r. nr 139, poz. 905 i nr 161, poz. 1076, z 1999 r. nr 50, poz. 499, nr 57, poz. 596 i nr 95, poz. 1100, z 2000 r. nr 68, poz. 805 i nr 105, poz. 1107, z 2001 r. nr 12, poz. 92, nr 39, poz. 459, nr 56, poz. 580, nr 63, poz. 639, nr 80, poz. 858, nr 90, poz. 995, nr 106, poz. 1150 i nr 122, poz. 1324 oraz z 2002 r. nr 19, poz. 185 i nr 41, poz. 365 Trzeba zwrócić uwagę na to, że faktura VAT RR powinna zawierać stosowne oświadczenie rolnika ryczałtowego (sprzedawcy produktów rolnych) o tym, że jest on zwolniony od podatku od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. W pewnych okolicznościach oświadczenia takiego nie trzeba umieszczać na każdej fakturze VAT RR. Dotyczy to takich sytuacji, w których obie strony wiąże np. umowa kontraktowa lub inna umowa o podobnym charakterze. Wówczas stosowne oświadczenie może być złożone tylko raz w okresie obowiązywania umowy. Musi ono jednak być sporządzone jako osobny dokument i zawierać te same co faktura dane dotyczące nabywcy i sprzedawcy oraz datę zawarcia i przedmiot umowy, datę sporządzenia oświadczenia i czytelny podpis oświadczającego (rolnika). Dokument ten sporządza się w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje i przechowuje nabywca.

Treść faktury VAT

Elementy, które powinna zawierać faktura, zostały wymienione w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawodawca wymaga (art. 32), aby faktura VAT dokumentująca sprzedaż towarów zawierała datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Więcej danych, które powinna zawierać faktura VAT stwierdzająca dokonanie sprzedaży, zostało wymienionych w § 35, ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. W rozporządzeniu tym zostały również określone szczegółowe zasady wystawiania faktur oraz sposób i okres ich przechowywania. Pewne elementy, które powinna zawierać faktura VAT, zostały powielone z ustawy, a niektóre z nich doprecyzowane. I tak, stosownie do wytycznych ustawy o VAT oraz rozporządzenia z marca 2002 r, faktura VAT powinna zawierać co najmniej:
  • Dane dotyczące podatnika i nabywcy, a w szczególności ich imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone oraz ich adresy, (w tym również numery identyfikacji podatkowej, a jeśli numer ten nie został jeszcze nadany, to numer tymczasowy, którym jest Regon lub PESEL).
  • Nie ma obowiązku umieszczania numeru identyfikacji podatkowej nabywcy na fakturach wystawianych na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.
  • Datę dokonania sprzedaży, a konkretnie: dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży, z tym że, zgodnie ze zmianą wprowadzoną w nowym rozporządzeniu, podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży tylko w wypadku sprzedaży towarów o charakterze ciągłym. Jeśli zatem sprzedaż towarów czy świadczenie usług nie mają charakteru ciągłego , to faktura musi zawierać dokładną datę dokonania sprzedaży, czyli dzień, miesiąc i rok. Jest to szczególnie ważne ze względu na ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego. Dodajmy, że za usługi o charakterze ciągłym powszechnie uważa się np. te, które są świadczone na podstawie umów zawartych na dłuższy okres. Do takich usług niewątpliwie można zaliczyć: usługi komunalne na dostawę energii elektrycznej, cieplnej, gazu przewodowego, usługi telekomunikacyjne i radiokomunikacyjne oraz usługi najmu, dzierżawy, leasingu, a nawet usługi stałej obsługi serwisowej, prawnej czy biurowej, a w wypadku stołówki szkolnej - usługa codziennego dostarczania artykułów spożywczych według zapotrzebowania do jadłospisu, kiedy faktura na te usługi wystawiana jest raz w miesiącu.
  • Datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT". Sposób numeracji faktur ustalają sami podatnicy.
  • Nazwę towaru lub usługi. W wypadku sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych stawką niższą niż 22% oraz towarów lub usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 i art. 47 ustawy na fakturze należy podać również symbol towaru lub usługi określony w PKWiU.
  • Jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług.
  • Cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (tzn. cenę jednostkową netto).
  • Wartość sprzedaży, tzn. wartość sprzedanych towarów lub wykonanych usług bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto).
  • Stawki podatku . Sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług w rozbiciu na poszczególne stawki podatkowe oraz towary czy usługi zwolnione od podatku.
  • Kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług) w rozbiciu na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatkowych, z tym, że sprzedawca może również określić kwoty podatku dotyczące wartości sprzedaży poszczególnych towarów i usług wykazanych w fakturze; w tym wypadku łączna kwota podatku może być ustalona w wyniku podsumowania jednostkowych kwot podatku.
  • Wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto) w rozbiciu na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatkowych lub zwolnionych od podatku.
  • Kwotę należności ogółem, wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.
  • Czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.
  • Faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu, powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu.
programy dla firm
programy dla firm, EN
Pliki pomocy on-line programu magazynowego FirMAG palmtopy, FirMOB, van-selling, pre-selling, akwizycja, akwizytor